Hornická pouť v Sokolově

9.září je svátkem všech horníků a taktéž nás, kteří jsme si své již odfárali! Slavilo se ve Stráži pod Ralskem, v Mostě, na Kladně, na Ostravsku a již tradičně i v Sokolově. Letos vyrazila trojce kamarádů z našeho spolku právě do Sokolova. Když jsme ráno přijeli do areálu pivovaru Permon, byli jsme hned vtaženi do vítacího víru. Nechybělo objetí a přípitek hutným Permonem s kamarády z Příbrami, Měděnce, Krásna, Chodova, Rudolfova, Českého Krumlova, Horní Suché či místních z Nadace Georgia Agricoly (NGA). Paní místostarostce Sokolova a zástupci NGA Jardovi Jiskrovi jsme předali upomínkové předměty od vedení Města Stráž pod Ralskem. Následoval parádní hornický průvod městem. Na Novém náměstí se odehrálo vše podstatné. Přivítání účastníků starostou města, zazněla hornická hymna, ostužkovaly se prapory a předala se vyznamenání LUX EX TENEBRIS tzn. „světlo v temnotách“. Bylo pro nás ctí, že mezi vyznamenanými byl i náš místopředseda. Po ukončení oficialit probíhal bohatý program. Shlédli jsme ukázky činnosti policie, hasičů či armády. Rovněž se prezentovaly folklorní skupiny národnostních menšin ze Slovenska, Německa, Ukrajiny, Ruska, Vietnamu a další. Ochutnali jsme taktéž gurmánské speciality těchto menšin, navíc i pochutiny z Mongolska či Kavkazu. Vše hlavní se odehrálo na Novém náměstí, kde jsme s kamarády a s pohárem výtečného piva sledovali vystoupení Pavla Dobeše, rockovou skupinu DOGA, Báru Polákovou a konečně i Janka Ledeckého. Celou slávu ukončil ve 22 hodin velkolepý ohňostroj. Když někam vyjedeme, byl by hřích nenavštívit nějakou památku. Tentokráte jsme si vybrali Důl Jeroným. Udělali jsme dobře, práce našich předků je hodna naší úcty.

Za Hornicko-historický spolek pod Ralskem Miroslav Janošek

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Články o hornictví

archiv