Úvodní stránka » Články o hornictví » první máj na Kladně 2018

První máj na Kladensku

Tak jsme opět vyrazili na tradiční prvomájový autobusový výlet, který pro širokou veřejnost uspořádal Hornicko-historický spolek pod Ralskem. Těžba uhlí na Kladensku byla ukončena v roce 2002. Od té doby hornické povědomí mezi lidmi pomalu mizí, stejně jako u nás. Přesto je v okolí Kladna, díky nadšencům, stále co obdivovat!

První zastavení je v Muzeu protivzdušné obrany v Bunkru Drnov. Objekt byl postaven v letech 1981 až 1984. Následně zajišťoval bezpečnost vzdušného prostoru nejen nad Prahou, ale nad celou západní částí republiky. Provoz objektu byl ukončen po vstupu České republiky do NATO. Po roce 2003 následovalo odtajnění a došlo k převodu na občanské sdružení Bunkr Drnov. V roce 2014 se muzeum otevírá veřejnosti. Prošli jsme jedno z několika pater, vybavené původním technickým zařízením, které je zcela unikátní a velmi dobře zachovalé. Nakonec jsme si prohlédli expozici raketové techniky a zblízka viděli sovětské rakety systému S-75 Volchov a Dvina, S-125 Něva, S-200 Vega a 2K12 Kub, k tomu další drobnější exponáty včetně protiletadlových raket OSA a STRELA.

Druhá zastávka byla v Hornickém skanzenu Mayrau. Důl Mayrau ve Vinařicích u Kladna započala hloubit Pražská železářská společnost v roce 1874. Šachta hluboká 527 metrů je pojmenována po tehdejším předsedovi správní rady JUDr. Kajetánu Mayerovi. O deset let později byla o padesát metrů dál vyhloubena jáma Robert. Za 120 let se zde vytěžilo 34 milionů tun uhlí! Ještě za provozu dolu byl zde otevřen 19. dubna 1994 hornický skanzen. Jsou zde vystaveny těžní stroje: parní Ringhoffer z roku 1905 a elektrický Robert z roku 1932. Ve 130 metrů dlouhé štole, uvnitř kopce Homole, je expozice plně automatizovaného porubu. No a konečně jsme si v budově dýmnice prohlédli expozici báňského záchranářství.

Třetí zastavení bylo v památníku Lidice, který pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Po té, co jsme se od průvodkyně dozvěděli něco z historie, vydali jsme se k hromadnému hrobu lidických mužů, k základům Horákova statku, kde byli tito popraveni, a k základům kostela. Cestou jsme zastavili u lidické hrušky a konečně jsme došli k sousoší lidických dětí. V Lidicích na nás dýchlo něco nesmyslného a krutého, čeho je člověk schopen!

Poslední zastávka byla na dole Michal v Brandýsku. Tady nás přivítal nositel ceny „český Permon“ pan Ing. Jan Bor, který ze svých prostředků zachránil těžní věž a dále pokračuje v obnově těžní budovy. S dovolením pana Bora jsme vystoupali na věž k lanovnicím, odkud jsme se rozhlédli po okolí a kopcích Českého středohoří. Velkým okamžikem bylo předání čestné medaile Hornicko-historického spolku pod Ralskem panu Borovi za záchranu hornické památky. Stejnou medaili jsme předali rovněž kamarádovi Jiřímu Skálovi za udržování a propagaci hornických tradic. Krásný den plný zážitků ocenili všichni účastníci zájezdu. Musím konstatovat, že se z nich stala prima parta a patří jim velký dík, protože bez nich by tato tradice prvomájových výletů zanikla!

Za HHS pod Ralskem Miroslav Janošek

Články o hornictví

archív

Hornický ples 2024

DSC_6670.JPG