Úvodní stránka » Články o hornictví » Otevření výstavy na Den horníků

Otevření výstavy na Den horníků

Den horníků slavený 9. září je pro hornickou obec nejvýznamnějším svátkem a každoročně je plánováno mnoho akcí po celé republice. Covidová situace však letos značně zamávala (nejen) s hornickými akcemi. Velmi jsme tedy přemýšleli, jak tento krásný svátek důstojně oslavit. Nakonec jsme se rozhodli o instalování expozice s hornickými artefakty a oceněními z dob slávy uranu. Již v minulosti jsme se potkali s panem Lukášem Kolářem z Příbrami, který má úctyhodnou sbírku medailí, vyznamenání a řádů z dob, kdy uranové hornictví hrálo prim v československém průmyslu. Pan Kolář prokázal vstřícný přístup a velmi rád svou obrovskou sbírku zapůjčil do muzea Stráž pod Ralskem. Hornicko-historický spolek sbírku nachystal a připravil návštěvníkům k nahlédnutí. Na Den horníků pak výstavu slavnostně otevřel pro veřejnost a tímto nejkrásnějším dárkem významný svátek též oslavil. Výstava potrvá až do 11. listopadu 2020 a široká veřejnost je srdečně zvána.

Zdař Bůh!

Za Hornicko-historický spolek pod Ralskem Václav Dorazil

Foto 1: Slavnostní zahájení výstavy (foto: D. Rajtrová)

Foto 2: Ukázka expozice (foto: D. Rajtrová)