Úvodní stránka » Články o hornictví » Hornický ples ve Stráži pod Ralskem 2018

Hornický ples ve Stráži pod Ralskem

Již podruhé pořádal Hornicko-historický spolek pod Ralskem hornický ples, a přestože termín konání vyšel do období jarních prázdnin, účast byla poměrně vysoká, téměř 200 návštěvníků.

Vše vypuklo v sobotu 24. února 2018 ve večerních hodinách. Členové hornického spolku přivítali hosty famózním průvodem, kdy průvod doplnili i členové dalších spřátelených hornických spolků z Mostu a Měděnce, kteří přijeli speciálně na tento ples. V průvodu nechyběli permoníci ani svatá Barbora. Po přivítání účastníků plesu zazněla tradičně hornická karmína – hornická hymna „Hornický stav budiž velebený“ a začala vlastní zábava, která trvala až do časných ranních hodin.

Během večera organizátoři připravili soutěž v zatloukání hřebíků pomocí třmenového šroubu, což byla velmi náročná disciplína, avšak soutěžící se úkolu zhostili se vší vervou a publikum hlasitě - zejména dámy - podporovalo. Druhá soutěž – jako již tradičně – byla v pití piva za co nejkratší čas. Pro soutěžící byly připraveny krásné modely Tatrovek a výkony soutěžících byly úctyhodné.

Organizátoři plesu si během večera zazpívali s hosty nádhernou karmínu „Kamarádi, dolů sfárejme“ a troufnu si říci, že tato píseň má vždy neskutečný úspěch, protože je zpívána hornickým srdcem a nadšením.

Překvapením plesu byl instalovaný fotokoutek, kde se návštěvníci mohli fotit s různými kostýmy a převlečky a odměnou jím byla krásná fotka na památku. Dlouhá řada při focení značila úspěch tohoto překvapení.

Díky sponzorům, kterým tímto velice děkujeme, bylo v tombole připraveno na 450 krásných cen. Celým večerem provázel taneční orchestr Domestic a plný parket značil, že lidé se bavili a večer si užívali. Velmi děkujeme hostům za účast a již nyní plánujeme hornický ples na rok 2019.

Za HHS pod Ralskem Ing. Eduard Horčík a Ing. Václav Dorazil, Ph.D.

Foto poskytl člen hornického spolku p. Josef Rajtr

Slavnostní průvod

Členové hornických spolků na plese

Soutěž v zatloukání hřebíků měla obrovský úspěch