Úvodní stránka » Články o hornictví » Hornický ples 2020

Hornický ples v roce 2020

Přes 300 hostů, 65 sponzorů, téměř 730 cen v tobole, zábava do třetí hodiny ranní. To je jen troška statistiky ze čtvrtého hornického plesu, který se konal v sobotu 15. února ve Stráži pod Ralskem opět „pod taktovkou“ Hornicko-historického spolku pod Ralskem.

Příchod z foyer do velkého tanečního sálu byl zvýrazněn dřevěným vstupním portálem s nápisem „Zdař Bůh“ a hornickým symbolem zkříženého mlátku a želízka (pozn.: již od 12. století jsou hornickým znakem). Před tímto portálem bylo na přivítání každému návštěvníkovi nabídnuto osvěžení ve formě tzv. hornické vlajky, ženy byly navíc obdarovány malým dárkem. Krátce po osmé hodině večerní započal slavnostní hornický průvod v čele s vlajkonošem našeho spolku, malými permoníčky, svatou Barborou, svatým Prokopem a s horníky ze spřátelených spolků z České republiky (Příbram, Most, Chomutov, Sokolov, Měděnec) a ze Slovenska (Pezinok, Ľubietová). Po krátkém proslovu předsedy spolku započala naplno zábava proložená soutěžemi, jako např. zatloukání hřebíků či pivní souboj. Těsně před půlnocí byl sál „rozechvěn“ vystoupením hudební skupiny Unique Rhythm. Tato skupina rozezněla celý sál bicími nástroji a zažili jsme dechberoucí rytmy bubnů v kontrastu s barevnými efekty. Pánové sklidili obrovské ovace. Během celého večera jsme si všichni zazpívali hornickou píseň „Kamarádi, dolů sfárejme…“, nejednou,  a tradičně  jsme zapojili i nehornické obecenstvo, neb člověk se má stále co učit … V nabitém programu se našel taktéž čas na raut a rozhovory s přáteli, které máme možnost vidět pouze jednou za rok právě na našem plese.

Jak říká přítel Eda Horčík: „Stále je co zlepšovat, Václave“. Napadají nás nové nápady a myšlenky pro další ročník plesu a pokusíme se nezklamat, neb neúspěchy se nezapomínají, úspěchy jsou zapomenuty vždy.

Návštěvníkům a sponzorům velmi děkujeme, dá-li sv. Barborka, setkáme se na hornickém plese v roce 2021!

Zdař Bůh!

Za HHS pod Ralskem Ing. Dorazil a Ing. Horčík