Úvodní stránka » Články o hornictví » Jáchymov 500 let
  1. – 20. 8. 2016: 500 let Jáchymova

V pátek ráno jsme vyjeli do slavícího Jáchymova. Tentokrát naše řady rozšířil pan Šír, který si tady v padesátých letech prožil takzvané „jáchymovské peklo“.

Pro Jáchymov je tato doba černou můrou. Dnes, když jsou otevřeny vypleněné archivy STB, může si mladá generace udělat sama obrázek o této smutné době. Ostatně i v muzeu, v památníku a štole č. 1 na dole Svornost, či přímo na jáchymovském náměstí je na tuto dobu dostatek připomínek. Nicméně slavilo se 500. výročí založení města Jáchymov a my chtěli být u toho. Na páteční ples města jsme se nedostali, byl vyprodán, a tak jsme si program udělali sami. Nejdříve jsme navštívili kamarády v nedalekých Abertamech, kteří v Hřebečné loni otevřeli historický cínový důl Mauricius. Je to nádherná ukázka lidské práce. A to jak staříků při dolování, tak kamarádů, kteří si mákli při jeho znovuzpřístupnění. To jsme ocenili a věnovali jim knihu 50 let UD Hamr.  Poté jsme navštívili štolu č. 1 na dole Svornost v Jáchymově. Tady pan Šír zavzpomínal na roky, které zde nedobrovolně prožil. Zaujal nás zájem lidí, především mladých o tuto část naší nedávné historie a hlavně o osud, vzpomínky a prožitky pana Šíra. Tím se na místě samozřejmě zviditelnil nejen náš hornický spolek, ale i město Stráž! Můžeme tedy být velice hrdí na našeho čestného člena. Hlavním bodem oslav byl sobotní průvod městem, kterého se účastnili hornické spolky z Čech a Německa, včetně hornických kapel, místních hasičů, mažoretek, cyklo-veteránů a ski-veteránů z německé Žitavy. Průvod došel na náměstí, kde probíhal hlavní program. Ukázky starých řemesel, souboje a jiná rytířská vystoupení, jídlo, pití a hudba. Byl to nejen pro lázeňské hosty jedinečný zážitek. Nakonec jsme navštívili muzeum v historické budově mincovny, kde jsou expozice věnovány historii Jáchymova od počátků dolování stříbra až do již zmiňované neblahé doby 50. let minulého století.

1. výročí Jáchymova jsme si opravdu užili a věříme, že jáchymovští založí též hornický spolek a my tak získáme nové kamarády.

Za hornický spolek pod Ralskem

Miroslav Janošek