Úvodní stránka » Články o hornictví » Gelnice 9.setkání Slovenských měst a obcí

12.-14.8.2016

Je půlnoc ze středy na čtvrtek. Ze Stráže vyjíždí osobní vůz do Slovenské Gelnice. Cesta temnotou plynule odsejpá,při rozbřesku opouštíme ČR. Ani na Slovenských dálnicích se nezdržíme. V 9.00 zastavuje trojice strážských horníků v Krompachoch. Odpoledne po krátkém odpočinku jsme zajeli do nedaleké Gelnice, abychom se zorientovali v místě 9.stretnutí Slovenských měst a obcí. V pátek jsme navštívili nedaleké Slovinky, kde nám kamarád z místního spolku ukázal jejich banické muzeum. Tady jsme zavzpomínali na časy, kdy jsme ještě fárali. Odpoledne jsme opět přejeli do Gelnice, kde se konal tradiční šachtág. V sobotu je v Gelnici jarmark a současně se řadí do průvodu horníci ze Slovenska, Čech, Polska a Maďarska. Srdečně se zdravíme s kamarády z Pezinoku, Lubjetové, Kremnice, Gelnice, Karviné, Chomutova či Příbrami. Z Čech tentokrát kvůli vzdálenosti nepřijely tradiční delegace ze Stříbra, Č.Krumlova, Rudolfova apod. Následující kulturní odpoledne se opravdu vydařilo. Nemohu opomenout slavnostní otevření prvního 80m dlouhého úseku štoly Josef, kterou kamarádi z místního spolku postupně zpřístupńují. V neďeli ráno odjíždí asi 100 zájemců do druhého významného hornického města oblasti - do Smolníku. Pro nás to bylo o to příjemnější, protože jsme sem jezdili do nedalekých lázní Štos. U přehrady v Uhorné jsme při muzice, guláši a pivečku zavzpomínali na krásné časy, které jsme tu trávili. Po obědě jsme vyrazili k domovu. Tady je na místě poděkovat Pavlovi,že nás bezpečně přivezl domů!

Zdař bůh.

Míra